Travel Money: Simple Ways to Save

 Travel Money: Simple Ways to Save

Roaming Nanny contains affiliate links, meaning if you book or buy something through one of these links, I may earn a small commission (at no extra cost to you!). Thanks for reading!

I get e-mails all the time from people asking me how I travel so much. First off, let me start off my saying, I'm lucky. Some people will tell you that anyone can travel. Traveling is a privilege that many people in our world do not have. 

Make your own laundry detergent

When not on sale, the average cost of laundry detergent is $15.00 for 3 liters. I'm sorry but that's just crazy! I spent 20 minute making mine and the first time I brewed up the concoction it cost me $20.00 for 4 1/2 gallons. Now with the exception of 1 ingredient that I need to purchase each time I make a new batch, I have all my materials for a while. I recently made more after 2 years of using the previous batch. While I know that wont happen for everyone depending on how often you do laundry and how many people are in your family, it's still a significant savings! Here's the recipe:

  • Ingredients:

    • 1/2 cup Borax

    • 1 cup Super Washing Soda

    • 1 bar Fels-Neptha Soap

    • 3 gallons water

    • 4 cups water

    • 5 gallon bucket with lid

    • essentials oils of your choosing (optional)

  • Grate Fels-Neptha Soap into

  • Our 4 cups water in large pot and bring to a boil. Lower heat and add grated soap, stir until soap is dissolved.

  • Pour 3 gallons of water into the 5 gallon bucket Then pour in borax, super washing soda and pot of soap. Stir until dissolved.

  • Add essential oils if desired.

  • Cover bucket and let sit for 24 hours to allow mixture to gel.

Grow your own veggies

veggies

Gardening is a big hobby of mine! I started a while back with flowers and have since expanded to growing vegetables. Over the past 3 years my boyfriend and I have grown nearly all the veggies we consume and they last us until we are able to grow more. We only buy at the store what we can't grow or store. Currently, in our garden we're growing: green beans, carrots, sugar snap seas, potatoes, tomatoes, corn, spinach, cucumbers, zucchini, spaghetti squash, butternut squash, garlic, lettuce and basil. Many of these we preserve in one way or another and are able to use all year round. Because of this, our average weekly grocery bill is $45.00!

Cut your cable

We don't have a TV at house house. Instead we use my laptop to watch Netflix. This isn't for everyone, but it works for us. Cutting cable is pretty common these days and it's saving people a ton of money. In my area, Comcast is the main provider of cable TV. Their basic package is $49.99 a month. If you cut your cable and get a streaming service like Netflix, Hulu, or Amazon Prime, you'll be saving a ton! And let's be honest, all the best TV is streaming these days anyway.

Use the Ibotta app

ibotta

To make that grocery bill even smaller I use Ibotta. It is a digital coupon app where you scan your receipts or shop online and get cash back. The items you can get cash back for are always changing, but there are several that I use all the time. You can even get rewarded for generic items! There are bonuses too and the more friends you have on the app the more money you'll earn with your teamwork bonus. If you click on any of the Ibotta links in this post and sign up we'll both get rewarded after you scan your first receipt. On average I save $60 a year with this app, but if you have a big family or do a ton of online shopping you could save even more.

Fix your clothes

Knowing how to fix little holes and add patches to your clothes is a must! We rarely buy clothes in our house because we're fixing the ones we have instead. This is not only better for our wallets, but for the environment too. We're not throwing away clothes! I bought this sewing kit a few years ago and it's still going strong. If there's something that is too advanced for me to fix I bring it to our local seamstress. Last winter, my boyfriend's jacket zipper broke on his North Face. We took it to our seamstress and she put in a new zipper for $30! Good as new!

Here are a few guides that I've used in the past to help me with repairs:

Watch how much you eat out

Eating out isn't cheap, and it adds up. I can't remember the last time I ate out while I was at home. We just don't do it. We can have a meal just as delicious at home (see the next section) at half the price or less. Let's be honest, you usually can't get out of a restaurant for under $20 a person and that's just with entrees and drinks.

Let's talk drinks too. Do you buy a coffee at Starbucks, Dunkin Donuts, or other coffee stop every day? Many people do. The average American spends around $3.10 on coffee. Let's do the math. If you get 1 cup of coffee every workday that's about $15.50 a week and $806 a year! Get your coffee from the store and brew it up at home. Better yet, buy it when you travel to help support locals and bring it home to brew! For a little extra insight on coffee, check out this coffee calculator from USA Today, it's a few years old, but still pretty interesting.

Food Prep

I love to food prep! If I see a sale of beef, chicken, pork, or whatever at the store I'll buy a bunch, head home and look up new recipes, then get cooking. It saves money in the long run and I only spend a day every few weeks in the kitchen for a couple hours and I'll have dinners for a month or so. Most of my recipes are for the crock pot, which saves me time. I go down the the freezer in the morning pull out my meal, stick it in the crock pot on low and when I get home from work, dinner is ready!

My favorite food prep recipe is Peking Pork Chops. Here it is:

  • Ingredients:

    • 6 thick cut pork chops

    • 1/4 cup brown sugar

    • 1 teaspoon ground ginger

    • 1/2 cup soy sauce

    • 1 clove garlic

    • salt and pepper to taste

  • Mix all ingredients together and store in reusable bag for storage in freezer.

Remember to label all your food prep meals with the date you made them so they're not sitting in your freezer for too long.

Use Swagbucks

swagbucks

Swagbucks is a rewards and loyalty program. You can shop online, watch videos, play games, and search the web to earn the online currency called, Swagbucks. Once you have enough Swagbucks you can redeem them for gift cards and even cash to your PayPal account. In January, I visited a friend in Orlando, who worked at Walt Disney World at the time. My flight on Southwest Airlines was paid for with Swagbucks! When I worked in an office I had videos playing constantly in the background while I worked and I earned points. Now I use the plug in and when I search I earn points randomly. Most of my on-line purchases earn me cashback in the form of Swagbucks.

Buy clothes at thrift stores and consignment shops

I buy my hanging around the house clothes and jeans at thrift stores. They're inexpensive and you'd be surprised at what you can find. I've purchased GAP jeans, which are so comfortable, for $2 at thrift stores. The local ones tend to be the best, but Saver's is the best chain I've come across.

For my nicer clothes I usually go to my local consignment shop, Zippy Chicks. I always end up there before a big trip looking for a cute dress or something culturally specific to cover up with. They're helpful and there is always a good variety. Prices can vary depending on the garment, but I've found some good deals. I got a dress for my trip to Nicaragua there for $5!

Hang dry your clothes

We don't own a dryer. Let me explain why:  The average dryer like this Kenmore Dryer, a mid-ranged in price product that several of my friends have, costs $499! You can get pretty far with that amount of money while traveling. In addition, every time you turn the dryer on and use it for an hour it costs about .70 cents US. And lets me honest, it near just takes an hour for the laundry to dry, let's say 2ish hours. If you do laundry twice a week, that's $2.80 a week. That adds up to $145.60 a year. Plus, you're probably buying dryer sheets too, so add that cost in.

Instead, we hang dry our clothes. Outside in the summer on the line and inside on a drying rack during the winter or when it rains. Our clothes end up smelling fresh and it's good for the environment too!

What are some ways you save money to Travel? Let me know in the comments.